DPG80C400HB
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
DPG80C400HB
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 0.4 mA
Package / Case : TO-247-3
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 400 V
Max Surge Current : 400 A
Packaging : Tube
Configuration : Dual Common Cathode
Series : DPG80C400
Recovery Time : 45 ns
Vf - Forward Voltage : 1.14 V
If - Forward Current : 40 A